Dëborë në mars, Korça ‘vishet’ sërish me të bardha

 Dëborë në mars, Korça ‘vishet’ sërish me të bardha

Pas reshjeve të dendura të dëborës në verilindje të Shqipërisë, dëbora ka ardhur sërish në qytetin e Korçës dhe zonat përreth.

Në zonat urbane syri kap vetëm të bardhën e dëborës, ndërsa në zonat më malorë në juglindje të vendit trashësia e borës ka mbërritur deri në 10 centimetra.

Në zonën e Dardhës reshjet kanë qenë më intensive dhe aksi rrugor drejt fshatit turistik është i kalueshëm vetëm përmes zinxhirëve.

Si pasojë e dëborës dhe ngricave të formuara gjatë natës e ditën e sotme ka patur një sërë incidentesh, ndaj autoritetet kanë sugjeruar shtim të kujdesit në timon.

Sipas meteorologëve, temperaturat do të ulen ndjeshëm këtë të enjte, veçanërisht në orët e darkës.

Vlerat do të zbresin në -5 gradë celcius në zonat malore dhe deri 2 gradë në ultësirën perëndimore. Era do të fryjë mesatare në territor, por deri e fortë në bregdet ku shpejtësia e erës arrin rreth 60km/h nga drejtimi verior duke ruajtur lartësinë e dallgëve 5 ballë.