Dhimbje, shpresë, vuajtje, besim! Disa nga fotot më domethënëse të vitit 2020

 Dhimbje, shpresë, vuajtje, besim! Disa nga fotot më domethënëse të vitit 2020

Viti që lamë pas me siguri u shënjua nga ardhja e pandemisë Covid, e cila deri më tani ka marrë jetët e mbi 1.6 milionë personave.

Jetesa e njerëzve ndryshoi në shumë aspekte. Vuajtje të shumta, njerëz që humbën punën. Por pati mjaft momente, ku vlerat, zakonet, besimet e shpresa e njerëzve arritën të dalin ‘sipër’ frikës nga pandemia.

Më poshtë gjeni një kolazh me foto të disa prej ngjarjeve më të prekshme, të kapura në aparati fotografik.

Më 8 Janar:

Punëtorët e shpëtimit në Teheran (Iran) duke kërkuar në skenën ku një aeroplan ukrainas u rrëzua

Më 15 janar

Njerëz vullnetarë dalin të kërkojnë për kafshët shtëpiake që i mbijetuan tmerrit që solli shpërthimi i vullkanit Taal në Lemery (Filipine)

Më 15 janar

Një vogëlush nga Siria, i cili po mbahet në krah pas një sulmi ajror në qytet

Më 22 mars

Momentet kur një vullnetar policie qëndron me duart ngritur për t’u dezinfektuar prej Covid, në qytetin e Pamplonas në Spanjë.

Më 28 mars

Franca fut kufizimet në lëvizje prej Covid… fqinjët duket sikur ‘rikthehen në kohë’ për një bisedë në ballkon (dhe jo me celular)

Më 10 maj

Një ndër qendrat më të rëndësishme në Paris… plotësisht bosh për shkak të Covid-19

Më 31 maj

Një ndër dhjetëra protestat në SHBA pas vdekjes tragjike të George Floyd

Më qershor

Agustina Cañamero, 81 vjeçe dhe Pascual Pérez, 84 vjeç në një shtëpi të moshuarish (azil) në Spanjë. Të martuar prej dekadash dhe tashmë të ‘ndarë’ prej koronavirusit! Por sërish dashurinë nuk e ndal dot asgjë

Më 12 korrik

Dusseldorf, Gjermani. Një pamje ajrore e një shëtitoreje, e vizatuar në rrathë për të mbajtur distancën sociale

Më 29 korrik

Besimtarët muslimanë rreth Qabes duke respektuar rregullat e distancës sociale, përpara pelegrinazhit në Mekë

Më gusht

Flakët e ‘ferrit’ që pushtuan për ditë me rradhë Kaliforninë në SHBA… dhe mes tyre një miush që tenton t’i shpëtojë zjarrit

Më 4 gusht

11 vjeçarja Hoda Kinno shpëtohet nga xhaxhai i saj Mustafai, pas shpërthimit të frikshëm në portin e Bejrutit në Liban

Më nëntor

Më dhjetor

Një burrë i veshur si ‘babagjysh’ teksa qëndron i varur në një teleferik në Rio de Janeiro, Brazil