Sakrifica e nënës 28 vjeçe, amputon këmbën e sëmurë për të shpëtuar fëmijën që mbante në bark

 Sakrifica e nënës 28 vjeçe, amputon këmbën e sëmurë për të shpëtuar fëmijën që mbante në bark

Një nënë shtatzënë vendosi të amputojë këmbën e saj, në mënyrë që të shpëtonte shtatzaninë me vajzën e saj.

Kjo është historia e një Kethlin Osborn. 28 vjeçarja kishte shkuar për të bërë një skaner kur zbuloi se ishte 4 muajshe shtatzënë. Pavarësisht lajmit të lumtur, mjekët i thanë se nëse do të zgjidhte të mbante fëmijën s’mund të kryente seanca kemio-terapie. Nëna e dy djemve, u vë përballë një zgjedhje të vështirë, ose të amputonte këmbën e prekur nga një kancer i kockës, ose të abortonte fëmijën, në mënyrë që më tutje të bënte kemio-terapinë.

28 vjeçarja zgjodhi të amputojë këmbën, duke lejuar kësisoj shtatzaninë. Pas disa muajve (mars), në jetë erdhi një vajzë.

Photo credit: Kathleen Osborne / SWNS

“Jam shumë e lumtur që zgjodha të humbas këmbën për time bijë. Nëse nuk do ta kisha bërë, me siguri do të humbja vajzën për kemio-terapinë, që fundja edhe këmbën time mund të mos e shpëtonte. Gjithmonë kam ëndërruar të kem një vajzë, pas lindjes së dy djemve. Dy djemve të mi u kam thënë se “Transformers” (kukulla vizatimore, robotë) janë duke më bërë një këmbë të re e ata duken të lumtur… më pyesin se kur do të vijnë ‘Transformers’ për të më sjellë këmbën”-tregoi për median britanike 28 vjeçarja.

Photo credit: Kathleen Osborne / SWNS

Kethlin u prek nga kanceri që në moshën 11 vjeçare. Një dhimbje e madhe në këmbën e djathtë e dërgoi në spital, nga ku u zbulua se kishte osteosarcoma. Ajo hoqi një pjesë të madhe të kupës së gjurit, duke e zëvendësuar me dy shufra metalike. Sëmundja nuk iu shfaq për më shumë se 1 dekadë. Mjekët e kuruan me shpejtësi dhe në vitin 2017 i thanë se nuk rrezikon.

Por pas tre vitesh e gjysmë, sëmundja iu rikthye sërish. E pavarësisht të gjitha këtyre sprovave, Kathlin reflektoi me këto fjalë: “Për aq kohë sa do të kem jetë, jam e lumtur që kam fëmijët dhe që ata të kenë memorje e kujtime me mua”