Tags : Bamiresi

Aktualitet

Kosova e 9-ta në botë dhe e vetmja në Europë,

  Një raport i kryer nga “The World Giving Index” (WGI), e rradhit Kosovën si një ndër 10 vendet më bamirëse në botë. Raporti i publikuar së fundmi merr në konsideratë tre elementë për të përpiluar një liste me vendet më bamirëse. Së pari ndihma për tjetrin, dhurimi i parave dhe së fundmi koha vullnetare e […]lexo më shumë...

Personazh

Fjalët e fundit të motrës, përpara se vëllai binjak të

  Dy javë më parë emisioni Shqiptarët për Shqiptarët solli historinë e Lorencit, 9 vjeçar, I prekur nga tumori në kokë. Pavarësisht të gjitha përpjekjeve të familjes së tij, ndërhyrjeve e mjekimeve, asgjë nuk e përmirësoi gjendjen e tij. E vetmja shpresë, ishte largimi për kurim jashtë vendit. Motra binjake e Lorencit iu drejtua me lot […]lexo më shumë...

Aktualitet

Historia e një jetimi që u rrit në varfëri… sot

  “Në vitin 1998 unë e humba tim atë në një aksident rrugor. Isha 5 vjeç, ndërsa mami 27 vjeçe.  Mami nisi të gatuajë në shtëpi dhe së bashku shisnim ushqimin. Që në moshë të vogël unë kam shpërndarë ushqimet që bënte nëna.” Këto janë fjalët e një të riu që jeton në një prej vendeve […]lexo më shumë...

Ballina

Jetimja nuk e beson ende, Elvisi: Të mbetet të bëhesh

  Më në fund erdhi momenti që Maria me të bijën të largohen nga kjo shtëpi qerpiqi, që pikon ujë dhe ofron vetëm të ftohtin. Elvisi, Fatma, Maria dhe e bija nisen nga fshati Krutje drejt Lushnjes, atje ku i pret surpriza. Një surprizë e bërë, nga copëzat e zemërgjerësisë së shumë shqiptarëve. Në shkallët e […]lexo më shumë...