Tags : Covid

Tre arkmorte brenda 7 ditëve, çifti i të moshuarve dhe

Një tragjedi e trefishtë ka ndodhur brenda javës në një familje në Rubik të Shqipërisë. Burrë e grua dhe djali i tyre 49 vjeçar kanë ndërruar jetë prej koronavirusit brenda harkut kohor të 7 ditëve. I pari që i dorëzoi shpirtin Krijuesit ishte kryefamiljari 75 vjeçar. Ky i fundit ndërroi jetë në spitalin Covid2 në […]lexo më shumë...

Covid i mori jetën, 27 vjeçarja shqiptare u infektua teksa

Virusi Covid-19 vijon të marrë jetë në mosha të reja në Shqipëri. Dy ditë më parë u shua në spitalin infektiv në Tiranë një 27 vjeçare me origjinë nga Berati. Ditën e djeshme e ndjera u përcoll për në banesën e fundit, ndërsa sot është mësuar se e reja ishte infektuar gjatë qëndrimit të saj […]lexo më shumë...

Të martuar prej 64 vitesh, historia emocionale e të moshuarve

Prej 64 vitesh ndajnë jetën së bashku, në të mirë dhe në të keq. Lea dhe Anxhelo u shtruan në spital më 19 shkurt në Padova të Italisë fqinje. Të dy të prekur nga koronavirusi, të dy bashkëmoshatarë, plot 86 vjeç. Fillimisht burrë e grua qëndruan në banesën e tyre, por gjendja shëndetësore e të […]lexo më shumë...

Shërbeu si mësues për 3 dekada, derisa Covid i merr

Ishte mësues i një shkolle 9 vjeçare në fshatin Karkanjoz në Berat dhe ia kushtoi 30 vite të jetës mësimit të fëmijëve atje. Sot në mëngjes, Covid i mori frymën e fundit në spitalin e Sanatoriumit. Mësuesi Gëzim Shkoza ishte 58 vjeçar dhe pas la tre fëmijë. Prej disa ditësh ai qëndronte në intubim në […]lexo më shumë...

Nëna në gjendje kome “duhet të lejohet të vdesë”… familja

E prekur nga Covid dhe duke jetuar falë pajisjeve. Familja shpreson për një mrekulli, por gjykata ka vendosur ndryshe… gruaja duhet të lejohet të vdesë. Ngjarja ka ndodhur në spitalin e Leiçesterit në Britani, ndërsa BBC raporton se 30 vjeçarja u shtrua në spital në gjendje të rënduar fill pasi lindi djalin e saj muajin […]lexo më shumë...

Masa të reja shtrënguese në Shqipëri, ora policore nis në

Duke filluar nga kjo e enjte (nesër më 11 shkurt) deri më datë 25 të këtij muaji, Shqipëria do të mbyllet në orën 20:00. Vendimi është bërë publik këtë të mërkurë nga ana e Komitetit Teknik të Ekspertëve, duke parë numrin në rritje të infektimeve me koronavirus. Katër janë masat e marra . Së pari […]lexo më shumë...

E intubuan pas lindjes së foshnjes, rasti tragjik i 29

Një ngjarje tragjike ndodhi këtë të shtunë në spitalin Covid 2 (Sanatorium) në Tiranë, ku një nënë 29 vjeçare ndërroi jetë prej komplikacioneve që i erdhën si pasojë e infektimit me koronavirus. E reja nga Korça ishte shtruar prej mëse dy javësh në spital. Ajo ishte shtatzënë dhe u detyrua të bëjë lindje të parakohshme […]lexo më shumë...