Tags : Elbasan

Rrëfimi drithërues i gjyshes: Mbesa po më ikën, ku të

Shtëpinë e ka mbushur në lot. Dhimbjet janë të shumta, aqsa muret nuk mbajnë më. Kjo grua është Ruzhdie Lala. Jeton në Elbasan me të bijën, e cila ka pësuar një aksident që i ka shkatërruar jetën. Por thika e vërtetë në zemrën e 67 vjeçares është mbesa e saj, Kristina. Ajo është 18 vjeç. […]lexo më shumë...

“Shkoj te varri i babait çdo ditë, pse na le

“Çdo ditë shkoj te varri i babit, i them pse na le vetëm? Mami është sëmurë, i them Zotit më merr mua” Këto fjalë drithëruese dalin nga goja e një vajze 15 vjeçe. Xhuljana jeton në mes të pyllit në fshatin Kamiçan të Elbasanit. Nuk është e vetme. Me të jetojnë dhe 7 frymë të […]lexo më shumë...

“Si më shpëtoi djali nga vdekja” Historia e Mirelës

“Shqiptarët për shqiptarët” udhëtuan në Sheqeras të Korçës. Mirela Pace, është 44 vjeç dhe ka tre fëmijë. Erjolën 22 vjeçe dhe binjakët, Redina e Redion, 14 vjeç. “Burri më pësoi atak dhe humbi jetën” rrëfen Mirela. Vajza e madhe Erjola, askokohe 12 vjeç, e përjetoi shumë keq. Lidhja e sa me të atin ishte e […]lexo më shumë...

Orgitoja merr premtimin nga Elvis Naçi: Së shpejti shtëpia e

Emisioni “Shqiptarët për shqiptarët” udhëtoi në Elbasan, në lagjen “5 maji”. Shkuam në një banesë të sajuar dhe të papërfunduar ku jetojnë 8 frymë. Gjyshja është sëmurë pasi nuk e ecën dot madje nuk është vizituar ndonjëherë më parë. Dy vëllezërit Shkëlqimi dhe Kujtimi janë shurdhë memecë. Këtë paaftësi e kanë trashëguar nga e ëma. […]lexo më shumë...