Tags : Korce

Festa ndryshe e Korçës, dimrin e ‘largojnë’ mes zjarreve

Korça festoi mbrëmjen e djeshme ditën e fundit të stinës së dimrit, i cili sot i la ‘stafetën’ pranverës. Në qytetin juglindor, 1 marsi shënon një ditë që shumë qytetarë atje e festojnë me ndezjen e zjarreve. Këtë 2021, për shkak të pandemisë, festa ka qenë më e vogël në numra, por sërish qytetarët kanë […]lexo më shumë...

Në fshatin ku të gjithë janë me Covid: Këtu një

Të infektuar me Covid këtu janë thuajse të gjithë. Ka nga ata që e kanë kaluar sëmundjen dhe tashmë duhet të përballen me faturat e kurimit, i cili në plot raste vijon edhe pasi gjendja shëndetësore është përmirësuar. Këtu jemi në fshatin Prodan të Korçës. Një çift tregon për abcnews, se pasi kaluan sëmundjen po […]lexo më shumë...

Dhimbja therëse e nënës: Doktori më tha se nuk e

Ekipi i emisionit “Shqiptarët për shqiptarët” udhëtoi në fshatin Dishnicë të Korçës. Këtu jeton familja Kokonozi. Vajza e vogël e famljes quhet Kristjana, është 15 vjeç. Kristjana nuk arrin dot të flasë, është prekur skolioza dhe epilepsia. Situata është tepër dramatike pasi mjekët i kanë thënë prindërve se jeta e vajzës është në rrezik madje […]lexo më shumë...