Tags : Kosova

Aktualitet

Kosova e bukur… pamje spektakolare

 Fotot e mëposhtme nuk kanë nevojë për shumë koment. Janë shkrepur nga liutenanti i parë Barna Koncsek, gjatë një patrullimi të ajrit nga ana e forcave të KFOR-it në Kosovë. “Çfarë pamjesh”-shkruhet në dixhiturë, në profilin e KFOR në rrjetin social.lexo më shumë...

Aktualitet

Shembulli i bukur që përcjellin qytetarët e Kosovës

 Ka plot shembuj që shqiptarët e Kosovës u ‘mësojnë’ shqiptarëve, kudo që ata ndodhen në botë. Sipas një raporti të publikuar disa muaj më parë, Kosova mbante vendin e nëntë në botë përsa i përket bamirësisë (lajmi i plotë në linkun e mëposhtëm). Lexo më shumë: Kosova e 9-ta në botë dhe e vetmja në […]lexo më shumë...

Aktualitet

Pamjet video, si u tensionua situata në veriun e Mitrovicës

 Veriu i Kosovës është përfshirë nga tensionet e përplasjet mes policisë kosovare e disa serbëve. Gjithçka ka nisur pas një aksioni policor të autoriteteve të Kosovës kundër mallrave kontrabandë, operacion i kryer në Prishtinë, Pejë, Mitrovicën e jugut dhe në atë të veriut. Në të gjitha rajonet aksioni nuk ka hasur në probleme, me përjashtim […]lexo më shumë...

Aktualitet

Pamjet, dita e fundit e barrikadave në veriun e Kosovës

 Një grup protestuesish serbë, duke rregulluar një prej mjeteve që shërbeu si barrikadë për 12 ditë në pikën kufitare të Jarinjës. Pas 12 ditësh tensione, nesër Jarinja e Bërnjaku nuk do të gjejnë më mjetet e tonazhit të rëndë që shërbyen si bllokada, forcat speciale të Kosovës që ruajtën tokën e tyre dhe protestuesit serbë, […]lexo më shumë...

Aktualitet

Çfarë po ndodh në kufirin Kosovë- Serbi, pamjet me dron

 Që prej ditës së djeshme, qeveria e Kosovës vendosi të mos lejojë më qarkullimin e automjeve me targa serbe në territorin e vendit, duke aplikuar të njëtën masë (reciprociteti) të vendosur nga Serbia për veturat e regjistruara në Kosovë, të cilat kalojnë në territorin serb. Vendimi solli një valë reagimesh të forta nga ana e […]lexo më shumë...