Tags : Mitrovice

“Ëndrra ime u shua, askush nuk do pranonte një me

Stafi i emisionit “Shqiptarët për shqiptarët” udhëtoi drejt Mitrovicës në veri të Kosovës. Dy vëllezër njëri 23 dhe tjetri 18 vjeç vuajnë nga e njëjta sëmundje që ua vështirëson jetën çdo moment. Besnik Haxha është 23 vjeç, studion për inxhinieri dhe teknologji ushqimore. Jeta e tij nuk është aspak normale si e moshatarëve. Kurrizi i […]lexo më shumë...

Momente përlotëse! Shikoni sesi vallëzon i moshuari kur bëhet me

Emisioni ‘Shqiptarët për Shqiptarët’ udhëtoi sërish në Mitrovicë, për të takuar familjen Shala. Por kësaj here, ndryshe nga ajo e para, nuk ka më një ajër të mbushur me mërzi e trishtim. Elvis Naçi përqafon Milzaimin, teksa përpara tyre tashmë, ndodhet jo më ajo banesë e shkatërruar ku jetonin, por një godinë e re. Elvisi […]lexo më shumë...

Këmbëkryq në mes të mjerimit! Rrëfimi i të moshuarit nga

“Shqiptarët për Shqiptarët’ udhëtoi në Kosovë. Në Mitrovicë na presin në banesë familja Shala, Milzaimi e Fatimja. Milzaimi del përpara. Është në moshë të thyer. Duart i ka të copëtuara nga varfëria ku jeton. Ai së basku me 4 anëtarët e tjerë të familjes. Ai është i sprovuar në jetë. Fëmijët i ka me probleme […]lexo më shumë...

Shtëpi e re për familjen nga Kosova, Elvisi tregon historinë

“Shqiptarët për shqiptarët” udhëtoi në Zagreb të Kroacisë. Shkuam pas kërkesës së shqiptarëve që jetojnë dhe punojnë në Zagreb por edhe për të takuar miqtë tanë që kemi takuar gjatë emisionit. Nën moderimin e Elvis Naçit çuam tek ta një copëz Shqipërie. “Shqiptaret për Shqiptarët”, po zhvillojnë këtë të premte me bashkëkombasit puntatën e radhës […]lexo më shumë...

Mitrovicë, jetonin në barakë me 82 euro pesë frymë, bëhen

Shqiptarët për shqiptarët” udhëtuan në Mitrovicë të Kosovës. Këtu banon familja Syla me pesë anëtarë. Ata jetonin me vetëm 82 euro në muaj. Bashkëshortët janë të sëmurë ndërsa tre vajzat janë pa punë. Gruaja: shumë e vështirë është jeta jonë. Jemi sëmurë të dy, asnjë nuk shkon mirë. Vetëm mërzitem e mërzitem. Shumë vështirë është. […]lexo më shumë...