Tags : Nexhmije Albajrami

Jetonin me bukë e ujë, derisa u shpëtuan nga shqiptarët!

Jetonin të vetmuar me sëmundjet. Tavani mbi kokën e tyre kishte krijuar një bark që dukej se shumë shpejt do ta lëshonte peshën e tjegullave. Ushqimi ishte i pakët. Ujë me bukë dhe në ndonjë rast të mirë, kur dikush bënte sevap për ta, një lugë kos po diçka tjetër e  vogël. Kështu jetonte Ymeri […]lexo më shumë...

“Pa fëmijë jam, por sot ju kam juve” Të moshuarit

‘Shqiptarët për Shqiptarët’ u rikthyen në fshatin Tërbuf të Divjakës për të takuar Ymerin e Nexhmien, por kësaj here me një mision ndryshe. Burrë e grua u transportuan me autoambulancë nën kujdesin e stafit mjekësor drejt spitalit Continental në Tiranë. Nexhmija i duhet të nënshtrohet një operimi në qafë, pasi nëse nuk kurohet, rrezikon të […]lexo më shumë...

E shtyjnë jetën me bukë e ujë! Thirrja përlotëse e

Kur je i ri dhe pa një pasardhës mendja nuk të rri gjatë, por kur je i moshuar dhe nuk ke fëmijë e kupton peshën. ‘Shqiptarët për Shqiptarët’ shkuan në Tërbuf të Divjakës, për të takuar një çift në moshë, që fatkeqësisht nuk do të lërë pasardhës. Kjo është historia e Nexhmie e Ymer Albajramit. […]lexo më shumë...