Tags : Pogradec

Të lidhur në mes të ftohtit dhe pa ngrënë, skena

Një ngjarje e trishtë për një qytet që të kujton poezinë e Lasgushit. Dhjetëra qen janë trajtuar në mënyrë çnjerëzore në një ambient në fshatin Gurras, që dikur ka funksionuar si repart ushtarak. Rreth 40 qen të pastrehë janë lënë të ngordhin të lidhur dhe pa ushqim nën temperaturat e ftohta të ditëve të fundit, […]lexo më shumë...

“Nëse iki nga këtu, vetëm foton e babit do marr”

“Shqiptarët për shqiptarët” iu rikthye historisë së dy vajzave jetime në fshatin Gështenjas në Pogradec, kësaj here jo për të treguar historinë e dhimbshme të familjes Çollaku. Fatma Naçi i bëri surprizën e parë Fjorelës e të motrës së saj. Disa rroba të reja, për rrugëtimin e tyre të ri. E teksa vajzat buzëqeshnin për […]lexo më shumë...

“Fjalët e fundit që më tha babai para se të

“Shqiptarët për shqiptarët” udhëtoi në fshatin Gështenjas në Pogradec, atje ku një familje jeton në mes të skamjes dhe me kujtimin e kryefamiljarit, i cili ndërroi jetë një vit më parë. 16 vjeçarja Fjorela rrëfen i kujton me detaje momentet kur i ati u ndje keq. Me shtrimin në spital, babai i dha Fjorelës dhe […]lexo më shumë...

Pas humbjes së gruas e vajzës, Jetmiri do t’i rrisë

Ashtu siç u kishte thënë se në fund të tunelit ka dritë Elvis Naçi i dorëzoi Jetmirit me tre vajza të mitura çelësin e banesës së re në Pogradec. Elvisi: Jetmir, je bërë babë e nënë, të paktën këtë çelës do hyjmë, të futemi pak në gëzim. Pas sprovave të mëdha ka gëzim. Ti mund […]lexo më shumë...

Rrëfim rrëqethës, gjyshi tregon si gjeti të vdekur nusen e

Në muajin tetor në familjen Mazelli ka ndodhur tragjedia. Vajza e vogël e familjes Elena vetëm 10 vjeç ka rënë aksidentalisht në gropën me ujë që përdorej për vaditje, ndërsa e ëma Liria që ishte duke punuar tokën ka hyrë me shpejtësi për ta shpëtuar, por për fat të keq janë mbytur të dyja. Bashkim […]lexo më shumë...

Elvisi dhe Fatma takojnë jetimët në Pogradec: Ja surpriza që

Në emisionin e shqiptarve u prezantua historia e dhimbshme e katër fëmijëve jetimë me të ëmën shurdh memece me probleme të rënda në shikim. Familja kishte humbur kryefamiljarin një vit më parë nga një tumor në tru. Familja Coniku jeton në fshatin Çeravë të Pogradecit. Lotët e vajzave dhe nënës nuk pushojnë. Fatkeqësia e tyre […]lexo më shumë...

4 jetimët në Pogradec: Babi vdiq se nuk e operonim

Babai u largua nga kjo jetë në shkurt të vitit të kaluar ndërsa shikimi i nënës së tyre po venitet ngadalë, një kujtesë se dhimbja në fakt nuk ka fund. Janë vetëm 4 fëmijë. Vajza më e madhe është 16 vjeç dhe thotë se babai i tyre vdiq për shkak të një tumori në tru. […]lexo më shumë...