Tags : Shqiperia

Aktualitet

BE i njeh tashmë pasaportat shqiptare të vaksinimit, 9 shtetet

  Duke filluar nga data 15 shtator, të gjithë shtetasit shqiptarë të vaksinuar me Pfizer e AstraZeneca, mund të udhëtojnë në vendet e Bashkimit Europian. Për të marrë certifikatën, qytetarët (shqiptarë apo edhe rezidentë që janë vaksinuar në Shqipëri) do të duhet të rihyjnë në e-Albania për të rigjeneruar pasaportën e tyre për vaksinat për Covid. […]lexo më shumë...

Kuriozitete

Foto të rralla me ngjyra, si dukej Shqipëria e shqiptarët

  Fotot e mëposhtme i përkasin Shqipërisë në vjeshtën e vitit 1913. U kryen nga fotografë të paguar nga filantropisti i njohur Albert Kahn, i cili në fillim të shekullit të kaluar ndërmori një projekt për të krijuar koleksion fotografik të popujve kudo në botë. Fotot janë shkrepur përmes procesit të ri të asaj kohe (autokromit), […]lexo më shumë...

Aktualitet

BE na hoqi nga lista e vendeve të sigurta, çfarë

  Ditën e djeshme Këshilli i Bashkimit Europian hoqi Shqipërinë nga lista e vendeve të sigurta për të udhëtuar (dhe një sërë vendesh të tjera). Vendimi erdhi si pasojë e rritjes së numrit të personave të prekur nga Covid javët e fundit në Shqipëri, kjo pasi kriteri kryesor mbetet që numri i të infektuarve nuk do […]lexo më shumë...

Aktualitet

Nis zbatimi i masave anti- Covid, si duket situata në

  Këtë të hënë kanë hyrë në fuqi masat anti-covid për të kaluar në kufirin e Shqipërisë. Në tërësi pikat kufitare të vendit nuk kanë patur radhë të gjata, me përjashtim të pikës kufitare të Morinës, atje ku radha e pritjes është e gjatë. (Shiko fotot poshtë) Ndërkohë në pikat kufitare në jug të vendit, duket […]lexo më shumë...

Aktualitet

Mbi 1.3 milionë shqiptarë të Kosovës, vizituan për pushime Shqipërinë

  Turizmi në Shqipëri, nuk do të kishte ‘kuptim’ pa shqiptarët e Kosovës. Kështu tregojnë edhe shifrat, të raportuara së fundmi nga INSTAT. 7 mujori i këtij viti ka regjistruar (deri në muajin korrik) mbi 1.3 milionë turistë, shqiptarë të Kosovës, të cilët pushimet kanë zgjedhur t’i kalojnë në brigjet e Shqipërisë. Më konkretisht shqiptarët e […]lexo më shumë...

Aktualitet

Varianti ‘Delta’ i Covid në Shqipëri, Komiteti Teknik tregon nëse

  Pas konfirmimit zyrtar (në laboratorin gjerman) të mbërritjes së variantit Delta, Komiteti Teknik i Ekspertëve është mbledhur këtë të hënë, për të dhënë një panoramë të përgjithshme të situatës. Pavarësisht mbërritjes së variantit Delta, Komiteti Teknik ka vendosur që të mos i shtojë masat shtrënguese. “Pavarësisht se është vërtetuar dyshimi i  fortë për prezencën e […]lexo më shumë...

Sport

Flamujt e Shqipërisë e Kosovës valëviten në Tokio, pamjet nga

  Kanë nisur Lojërat Olimpike të Tokios, ndërsa gjatë ceremonisë së hapjes janë valëvitur dhe flamujt e Shqipërisë e Kosovës. Në edicionin e 32-të të Lojërave Olimpike, Shqipëria përfaqësohet nga 9 sportistë në disiplina si atletika, peshëngritja, noti, qitja dhe xhudo. Gara e parë për ekipin kuqezi do të jetë ajo e gjimnastit Matvei Petrov, e […]lexo më shumë...