Tags : Shqiptaret per Shqiptaret

Të çliruar nga diktatura, pamje të rralla të Shqipërisë në

Nëse kthehemi pas vetëm 30 vite më parë, Tirana dhe e gjithë Shqipëria të duket si një vend i huaj. Me largimin e diktaturës dhe rikthimin e një stabiliteti të brishtë politik, këto janë pamjet që evokojnë një kohë që duket shumë e largët, krahasuar me të tashmen ku jetojmë. Qytetet kanë ndryshuar dukshëm ashtu […]lexo më shumë...

Kanceri i mori të shoqin, shqiptarët i dhuruan shpresë! Si

Jetonte e vetme me tre fëmijët e saj të mitur në një banesë me qira. Shtëpia i ‘falte’ lagështirë teksa ajo vuante që fëmijë prej astmës. Gjithçka ishte një sfidë për të. E rritur vetë jetime, tashmë ajo duhej të përballej sërish me vetminë në rritjen e djemve të saj. Të shoqin ia mori tinëzisht […]lexo më shumë...

Foshnja e tyre jetoi vetëm 2 orë! Historia e çiftit

Kjo është historia e trishtë e një  çifti të ri, që e humbën vajzën në ditën që ajo lindi. Hope e kishte emrin vogëlushja, ose Shpresë(a) e përkthyer në shqip. Por vdekja e vajzës së tyre nuk i ndaloi këta dy të rinj që pavarësisht dhimbjes, të gjenin forcën për të bërë bamirësi për të […]lexo më shumë...

Historia e 14 vjeçarit që u lexon libra fëmijëve online!

Shumë fëmijë në botë janë detyruar të mësojnë online për shkak të pandemisë. Njëlloj në këto kushte, edhe ky 14 vjeçar mëson nga shtëpia, por ka menduar dhe për fëmijët e tjerë. Oscar quhet 14 vjeçari që në ditë të caktuara pasdite i kushton një apo dy orë kohë fëmijëve që kanë dëshirë të dëgjojnë […]lexo më shumë...

Rrëfimi drithërues i gjyshes: Mbesa po më ikën, ku të

Shtëpinë e ka mbushur në lot. Dhimbjet janë të shumta, aqsa muret nuk mbajnë më. Kjo grua është Ruzhdie Lala. Jeton në Elbasan me të bijën, e cila ka pësuar një aksident që i ka shkatërruar jetën. Por thika e vërtetë në zemrën e 67 vjeçares është mbesa e saj, Kristina. Ajo është 18 vjeç. […]lexo më shumë...

Elvis Naçi shpërndan lajmin: Shpëtuam jetën e Nensit!

Elvis Naçi ka përcjellë këtë të martë lajmin e gëzueshëm se Nensi ka dalë mirë nga operimi në zemër dhe sipas mjekëve ndodhet në gjendje të mirë shëndetësore. Lajmi për 17 vjeçarin u soll nga Elvis Naçi e ‘Shqiptarët për Shqiptarët’ falë thirrjes dëshpëruese të së ëmës së Nensit, i cili pësoi aksident dhe dëmtoi […]lexo më shumë...

Historia e 110 vjeçares që i shpëtoi regjimit komunist dhe

Në botë ka shqiptarë plot dhe histori të ndryshme, por jo si ajo e një gruaje 110 vjeçare që i ikën regjimit komunist për t’u bërë shtetase amerikane me firmën e Presidentit të SHBA-ve. Kjo është historia e Mrika Mrnaçajt, gruas nga Malësia e Shkodrës (Tamara e Kelmendit), e cila së bashku me dy djemtë […]lexo më shumë...