Tags : Shqiptaret

43 mijë shqiptarë luten për Deanin

Dhimbjet e këtij vogëlushi u bënë dhimbje po ashtu të shqiptarëve. Lutjet e nënës së Deanit, u kthyen në lutje të shqiptarëve, që 9 vjeçari të shërohet. Ditën e djeshme Elvis Naçi përcolli në rrjetin social lajmin, se Deani do të nisej drejt Italisë për të nisur rrugëtimin e vështirë drejt operimeve e shërimit. Nga […]lexo më shumë...

Një jetë në spital, 20 operacione në trup! Nëna tregon

“Shumë e gëzuar isha. Sepse Deani lindi një fëmijë shumë i shëndetshëm dhe të gjithë më thonin se nuk ka mundësi që ai të ketë lindur i sëmurë. As unë vetë nuk e besoja e thoja mbase gënjejnë dhe mjekët… Por e vërteta ishte krejt ndryshe.” Sesi qëndron ende në këmbë kjo nënë, as ajo […]lexo më shumë...

“Më thoshte Fatma sa do të dhurojmë ne për Jonidën”

Mbrëmjen e djeshme në emisionin “Shqiptarët për Shqiptarët” transmetuam gëzimin e Jonidës dhe familjes Ndreaj, e cila më në fund u bë me një shtëpi të re. Ashtu si qindra shqiptarë që dhuruan për t’i buzëqeshur jetën 9 vjeçares edhe drejtuesi i emisionit tregoi se u bë pjesë e dhurimit për Jonidën. Elvis Naçi tha […]lexo më shumë...

9 vjeç, ka kryer 20 operime! Prindërit e Deanit i

Deani është vetëm 9 vjeç dhe ka kryer deri më tani 20 ndërhyrje. Trupi i tij po lëngon në dhimbje, në vuajtje që duket se nuk kanë fund. “Shqiptarët për Shqiptarët” e përcollën këtë të premte historinë e trishtë të Deanit, i cili ka nevojë për ndërhyrje emergjente që jeta e tij të shpëtohet. Atij […]lexo më shumë...

Një shtëpi e re për Jonidën! Elvisi i sjell tortë

Familja Ndreaj largohet më në fund nga vështirësitë. Shqiptarët i kanë dhuruar surprizën e jetës 9 vjeçares, një shtëpi të re në Rrëshen. Derën drejt lumturisë, e hapi Jonida. Sytë i shkëlqejnë më në fund kësaj vajza të vuajtur. “Tani këtu je në mes të qytetit, nuk do të kesh më frikë nga ujqërit atje.”-i […]lexo më shumë...

Kur Kukësi hapi dyert e shtëpive dhe zemrave për shqiptarët

16 prilli shënon një ditë të veçantë për shqiptarët, qofshin në Kosovë apo Shqipëri. Por në veçanti për qytetin e Kukësit, atje ku u pritën qindra mijëra shqiptarë të Kosovës, të cilët u dëbuan nga tokat dhe shtëpitë e tyre gjatë luftës. Represioni dhe genocidi serb kishin përmasa të frikshme, por zemërgjerësia e Kukësit, mbahet […]lexo më shumë...

Në varfëri, pa baba! 9 vjeçarja lutet për ndihmë: Më

I ati iku nga kjo botë në moshë të re. Shpesh e kujton, e mbase në ëndërr e sheh veten me të duke luajtur. Ama veçse në ëndërr mund ta shohë veten si fëmijët e tjerë kjo 9 vjeçare. Jeta nuk i rezervoi ndonjë ditë të bukur, veçse vuajtje. Nuk ka parë kjo vajzë ndonjë […]lexo më shumë...

“Na thanë vajza nuk e ka t’gjatë” Rrëfim i një

E gjithë jeta e kësaj gruaje ka ecur në paralele me ditë të zeza, humbje të mëdha dhe lodhje që kurrë nuk kanë pushuar. Vida Ndreaj quhet dhe jeton në këtë kasolle të shkretë, në mes të hiçgjësë…Të shoqin e humbi 7 vite më parë dhe barra u shtua edhe më shumë. Vida:  E kërkojnë […]lexo më shumë...

“Në Shqipëri u strehuam gjatë luftës” Surpriza për babain e

Për emisionin “Shqiptarët për Shqiptarët” ajo tha se kishte vetëm një ëndërr, ta shihte veten drejt. Madje shpesh herë në ëndërr e shikonte veten me trupin e drejtë, derisa realiteti i dhimbshëm i përplasej në shpirt. Emisioni dhe shqiptarët bamirës e bënë realitet ëndrrën e Arlinës nga Prishtina. Operacioni i saj doli me sukses dhe […]lexo më shumë...

Të shoqen shtatzënë ia mori Covid, kolegët e punës mblidhen

Kishte ardhur në Gjermani prej pak vitesh për një jetë më të mirë. Ai dhe e shoqja jetonin një jetë të qetë dhe po prisnin një fëmijë. Në muajin e 7-të të shtatzanisë, gjithçka merr një drejtim tjetër. E shoqja dhe 30 vjeçari preken nga Covid. Ajo shtrohet në spital në Frankfurt. Gjendja e saj […]lexo më shumë...