Tags : shqiptaretpershqiptaret.info

“Sa herë shtrihem them me vete, Zoti lart dhe shqiptarët

“O babi, po unë pse jam kështu… pse jam ndryshe nga të tjerët?” Me këto fjalë i drejtohej të atit një 12 vjeçare. Pyeste përse trupi i saj ishte i përkulur? Përse ajo kishte kaq shumë dhimbje? Luani, i ati, kurrë nuk do t’i harrojë këto fjalë. Kurrë nuk do t’i shqiten nga koka momentet […]lexo më shumë...

Shtesa natyrore më e ulët që nga shekulli shkuar, si

Për herë të parë në historinë e Shqipërisë, shtesa natyrore në vitin 2020 është regjistruar në vetëm 470 persona, ndërkohë që numri i të vdekurve, i shoqëruar dhe me pandeminë ka njohur rritje të mëdha. Kjo është tabloja e Shqipërisë për vitin që lamë pas, një popullsi që nuk shtohet, plaket. Po ashtu raporti mes […]lexo më shumë...

Rrëfimi i mësuesit në Shkup, bën orë shtesë për t’u

Në shkollë mundohet të bëjë më shumë për nxënësit e tij, që t’i mësojë këngë shqipe. Pavarësisht teksteve shkollore që mësohen në Shkup të Maqedonisë për Shqipërinë e shqiptarët, mësues Osmani thotë se nxënësit duhet të dinë më shumë. Ky mësues bën ore shtesë me nxënësit, që t’i mësojë diçka më shumë për kulturën shqiptare. […]lexo më shumë...

“Gjyshja më tregoi sa shumë lodhen atje” Si po mbledh

Një 8 vjeçare ka gjetur në mënyrën e saj një mënyrë për të ndihmuar spitalet në qytet, në veçanti atë ku punon gjyshja e saj. “Gjyshja punon në spitalin e përgjithshëm në Furnes dhe më ka treguar sesa shumë lodhen atje. Unë dua të mbledh sa më shumë donacione që të mundem… sepse dua të […]lexo më shumë...

Lutja e shqiptarit me aftësi të kufizuara i nxorri nga

Në një çadër të vjetër, 4 fëmijë të vegjël dhe dy prindër me fatin e keq. Dhimbje e vuajtje për Ermirën e Ardianin, të dy në gjendje aspak të mirë shëndetësore dhe pa një punë të përhershme. “Më vjen shumë keq për mamin, për babin, për motrën dhe vëllain. Jetojmë në kushte shumë të vështira. […]lexo më shumë...

I mjekoi krahun e thyer! Historia e mjellmës që ndjek

Ishte viti 1984 kur Rexhep Mirzan, gjeti në një fshat të largët të provincës Edirne në Turqi, një mjellmë të vogël me krahun e thyer. Burri punonte si postier dhe kishte shkuar atje për të shpërndarë letrat. Pasi mbaroi punën, vendosi që shpendin ta marrë me vete në shtëpi. I kuroi krahun e thyer duke […]lexo më shumë...

4 vite luftë me kancerin, rrëfimi emocional i gruas: Falini

Prej 4 vitesh përballet me kancerin në vezore. Edhe pse sëmundja i ka prekur organe të tjera në trup, ajo mbetet optimiste, një shembull i mirfilltë se jeta duhet jetuar dhe jo braktisur. Kjo është Ana Tafili dhe në ditën botërore të kancerit, ajo ka përcjellë një mesazh sensibilizues pë gratë e vajzat që përballen […]lexo më shumë...

Jetën ia mori i ftohti! Historia e trishtë e endacakut

Të paktat veshje që kishte ishin shndërruar në rrecka. Trupi i tij ishte thuajse i fshehur në një kapanon telash e kartonësh. Kockë e lëkurë ishte. I vdekur nga i ftohti. Të paktën kështu thuhej në ato pak rreshta të raportit të mjekësisë mjeko- ligjore. Historinë e tregon media e njohur italiane Corriere della Sera. […]lexo më shumë...

Të çliruar nga diktatura, pamje të rralla të Shqipërisë në

Nëse kthehemi pas vetëm 30 vite më parë, Tirana dhe e gjithë Shqipëria të duket si një vend i huaj. Me largimin e diktaturës dhe rikthimin e një stabiliteti të brishtë politik, këto janë pamjet që evokojnë një kohë që duket shumë e largët, krahasuar me të tashmen ku jetojmë. Qytetet kanë ndryshuar dukshëm ashtu […]lexo më shumë...