Tags : Skolioze

“Pas gjithë vuajtjeve, shpresoj dhimbja mori fund” Fjalët prekëse të

Rrugëtimi i kësaj vajze ka qenë i vështirë. Dhimbjet e kanë shoqëruar, ndërsa pamundësia për t’u kuruar dhe vuajtjet që prindërit kanë provuar përgjatë viteve, i kanë brejtur shpirtin. Arlina, veçse 22 vjeçe, vuante nga skolioza. “Vuante” në kohën e shkuar, kjo pasi “Shqiptarët për Shqiptarët” iu gjendën në krah dhe brenda javës arritën të […]lexo më shumë...

“Iki për të kryer operacionin… shpresoj që kur të vij,

Shqiptarët zemërmirë u bënë bashkë. Orgita 11 vjeçare vuan prej vitesh nga skolioza dhe thirrjen e saj për ndihmë e bëri përmes emisionit “Shqiptarët për Shqiptarët”. Tashmë që fondet e nevojshme janë mbledhur, ajo bëhet gati për t’u nisur drejt Turqisë. Orgita: Sot iki për në Turqi për të kryer operacionin. Jam shumë e emocionuar. […]lexo më shumë...

“Ajo është më e fortë se unë” Fjalët përlotëse të

Orët kalojnë dhe afrohet momenti i operimit për Arlinën, që më në fund t’i shpëtojë skoliozës. Pas bisedës me Arlinën, Eneida takon prindërit e vajzës, të cilët presin operimin e të bijës. Babai i Arlinës tregon se shpresën në Zot kurrë nuk e ka humbur. Tashmë falë shqiptarëve dhe emisionit “Shqiptarët për Shqiptarët”, Arlina është […]lexo më shumë...

Sheh të bijën të vuajë e s’mund ta shpëtojë dot!

Kushedi sesa rëndë peshon sëmundja në trupin e kësaj vajze…. por e sigurt është se pesha që mban zemra e kësaj nëne është dyfish më e madhe. Sanije Gashi quhet kjo nënë dhe prej 7 vitesh sheh të bijën të vuajë nga skolioza. Përditë e më keq, përditë e më shumë dhimbje, përditë edhe më […]lexo më shumë...

Ketiana hyn në operim… Prindërit në lot kur doktori i

“Nuk e prisja këtë ditë që solla vajzën këtu. Dita ime është shumë e madhe, pres të dalë goca sa më mirë dhe të shkojë në shtëpi e gëzuar. (qan) Nuk e prisja, më duket si një dynja tjetër… të bëhet dhe vajza si shoqet e tjera.” Kjo nënë derdh lot. Prej vitesh ka duruar […]lexo më shumë...

“Më ke dhënë forcë” Para operimit, Ketiana takon 11 vjeçaren

Dy javë më parë, emisioni “Shqiptarët për Shqiptarët” solli historinë e Ketianës, një 20 vjeçareje që prej vitesh përpëlitej nga një sëmundje që i kishte rrëmbyer të gjithë fëmijërinë. Prindërit e Ketianës ishin munduar të bënin gjithçka… aqsa babai i vajzës, Shpëtimi, kishte menduar të shiste organet e trupit që ta çonte vajzën në operim […]lexo më shumë...

“O shpirti i mamit” Nëna e gjyshja shpërthejnë në lot,

“Shqiptarët për Shqiptarët” solli Klementinën në spital. Pas një sërë analizash dhe testesh, tashmë ka ardhur koha që 11 vjeçarja me skoliozë të hyjë në operim. Gjyshes së Klementinës nuk i besohet ende se paratë për operimin e mbesës u gjendën, ndërsa të ëmës së 11 vjeçares i dridhet zëri kur flet për ndërhyrjen që […]lexo më shumë...

“Më ka marrë malli të vrapoj! Më ndihmoni të shpëtoj

Prej muajsh me dhimbje të forta në trup… është veçse 11 vjeçe Që nga 26 nëntori i  vitit 2019 ajo jeton në çadër së bashku me të gjithë familjen. Tërmeti ia shkatërroi shtëpinë në fshatin Mënik të Tiranës. Klementina Lena është e prekur nga skolioza. Klementina: Jam në klasën e pestë. Kam probleme me shtyllën […]lexo më shumë...

Elvis Naçi i jep lajmin e shpresës 11 vjeçares së

Historia e Orgitës me skoliozë u transmetua të premten që lamë pas në emisionin “Shqiptarët për Shqiptarët”. 11 vjeçarja prej 10 vitesh vuante nga skolioza. 3 operime kishte përballuar trupi i brishtë i kësaj vajze, që kurrë në jetën e saj nuk kishte patur një ditë pa dhimbje. Nëna, babai e vetë Orgita i bënë […]lexo më shumë...