Tags : Tirane

Duke lexuar me qiri, historia e 8 vjeçarit shqiptar që

Pandemia e tashmë dhe dëbora kanë bërë që mësimi të kthehet në formatin online për shumicën dërrmuese të nxënësve, por jo të gjithë i kanë mundësitë. Ky është Damiano. 8 vjeçari jeton në fshatin Urë të Shëngjergjit (Tiranë) Duket sikur jeta ‘ndalon’ në këtë zonë malore. Vështirësitë nuk mungojnë dhe në darkë duket sikur gjithçka […]lexo më shumë...

Shqipëria ‘mbulohet’ në dëborë

Ashtu si ditën e djeshme, këtë të dielë në pjesën dërrmuese të territorit të Shqipërisë, bora ka mbuluar gjithçka. Pamje të rralla vijnë nga kryeqyteti i vendit, ku borë kishte thuajse 4 vite që nuk binte. Këtë të dielë, i gjithë qyteti është i bardhë. Dëbora ka rënë në mbrëmje edhe në plazhin e Durrësit, […]lexo më shumë...

Pas 4 vitesh bie dëborë në Tiranë, temperaturat në ditët

Kanë rënë këtë të shtunë pasdite reshjet e para të dëborës në Tiranë. Ashtu siç paralajmëruan meteorologët, kryeqyteti ‘priti’ dëborë pas thuajse 4 vitesh. Më poshtë ju sjellin disa video të reshjeve të dëborës. Në Tiranë parashikohet nga meteorologët që reshjet e dëborës të vijojnë dhe për ditën e nesërme (e dielë), në një sasi […]lexo më shumë...

“Nuk di ku të lë fëmijët, jam me kancer” Fundi

Shpresa Demetja jeton e vetme me dy fëmijët e saj në Shkozë të Tiranës, në një banesë me qira. Dy fëmijët e saj janë jetimë, pasi i ati i ka vdekur prej 6 vitesh, por mungesës së babait i shtohet çdo ditë frika se nesër mund të zgjohen pa nënën e tyre. Shpresaj vuan nga […]lexo më shumë...

Ëndrra e prindërve në Dibër: Duam që Flavia të na

Personazhi i emisionit “Shqiptarët për shqiptarët” në News24 quhet Flavia. Vogëlushja është katër vjeç e gjysmë dhe jeton më prindërit e saj në Dibër. Flavia kurrë nuk e ka dëgjuar zërin e nënës por as këshillat e babait. Prindërit janë tejet të trishtuar ndërsa ëndrra e nënës së Flavias është që një ditë të dëgjojë […]lexo më shumë...

Shqiptarët ndihmojnë Aqifin, i dhurojnë makinë dhe i shlyejnë borxhet

Në një nga ditët më të akullta të dimrit, mes dëborës dhe ngricës, Elvis Naçi, Sidrit Bejleri dhe stafi i emisionit “Shqiptarët për shqiptarët” ne News24 vizitoi në banesë Aqifin dhe prindërit, të cilët jetojnë në mjerim dhe përballen me borxhe për t’i siguruar djalit të sëmurë transport për në spital. Elvisi takohet Sidritin dhe […]lexo më shumë...

Nga acari në shtëpinë e ngrohtë! Elvisi shpëton të moshuarit

Ruzhdi dhe Suzana Kojku kishin rreth tre javë që jetonin në trotuar në kushte të vështira, me temperatura nën zero gjatë natës, edhe shëndeti i tyre ishte vënë në rrezik. Çifti Kojku kishin ndërtuar një shtëpi buzë Lanës që në vitin 1994, por ajo u prish para një viti, pasi prekej nga projekti për vijimin […]lexo më shumë...

Pas 50 vitesh, dy motrat hidhen në rrugë

“Shqiptarët për shqiptarët” trajtuan këtë të premte historinë e dy motrave Florës dhe Miranda Demit. Jeta e tyre i ngjan jetës beduinë. Valixhet nuk u ndahen. Duken se në çdo moment janë duke udhëtuar edhe pse nuk kanë ku të shkojnë. Jetojnë në rrugën “Abdulla Keta” në Tiranë. Motrat jetojnë në një kasolle të sajuar […]lexo më shumë...