Tags : vullkan

Pamje spektakolare nga vullkani në Islandë që vijon të mahnisë

Vullkani islandez në Geldingadalir mbetet aktiv prej mëse një muaji, ndërsa ekspertët kanë identifikuar të paktën tre kratere të rinj, të hapur më datat 4, 5 dhe 10 prill. Ndërkohë që lava nuk pushon dhe masa e gazit është dyfishuar, numri i turistëve që vërshojnë për të parë pamjet vijon ende të rritet. Më poshtë […]lexo më shumë...

Pas 800 vitesh ‘qetësi’! Shikoni pamjet mbresëlënëse të shpërthimit të

Një vullkan në Rekjanë të Islandës, është riaktivizuar pas thuajse 800 vitesh ‘qetësi’. Vullkani ndodhet në jugperëndim të ishullit dhe e rinisi aktivitetin vullkanit të premtën që lamë pas. Fatmirësisht vullkani ndodhet në një zonë të pabanuar dhe nuk përbën rrezik për popullatën atje. Ndërkohë pamjet e një fenomeni kaq të rrezikshëm, janë njëkohësisht mbrësëlënëse. […]lexo më shumë...