“Ishte pa ndjenja në timon” Pamjet, burri shkatërron makinën për t’i shpëtuar jetën një gruaje

 “Ishte pa ndjenja në timon” Pamjet, burri shkatërron makinën për t’i shpëtuar jetën një gruaje

Është e premte pasdite dhe Henri po shkon udhëton drejt shtëpisë së tij. Ka ende disa punë për të kryer, por tashmë e pret një fundjavë pushimi. Gjithçka ndryshon kur sheh në pasqyrën e makinës së tij, një automjet që del nga rruga, përplaset me barrierat e rikthehet sërish në rrugë.

“Ajo që pashë ishte një grua. Ajo nuk ishte mirë, kishte humbur ndjenjat në timon. Vura re që kur makina e saj u përplas në barrierë, automjeti nuk ndaloi. Nuk hezitova, duhet të bëja diçka”-tregoi ai për median e huaj.

Kësisoj Henri i zuri rrugën automjetit të gruas dhe u përplas me të, me qëllim që të ndalonte makinën. Plani i tij funksionoi. Makina ndaloi dhe menjëherë Henri së bashku me një tjetër burrë që arriti të filmojë të gjithë ngjarjen, i shkuan në ndihmë gruas.

“Vura re që gruaja kishte vjellë, ishte pa ndjenja. Ndjeva që kishte puls dhe kjo më qetësoi disi”

Të dy burrat pritën ambulancën, e cila e transferoi gruan në spital.

“Mbeta aty, por zotëria tjetër më ndihmoi duke më dërguar në shtëpi. Makina ime duhej të merret me karrotrec”-shpjegoi Henri.

Për habinë e Henrit, rezultoi se gruaja që kishte humbur ndjenjat, ishte një njeri që Henri e kishte njohur 25 vite më parë. Pas disa ditësh, bashkëshorti dhe vajza e gruas telefonuan Henrin për ta falenderuar për veprimin dhe empatinë e tij.

Shumë njerëz e cilësuan një veprim heroik gjestin e Henrit, i cili nuk e kurseu veten e as makinën e tij për t’i shpëtuar jetën gruas.

“Kam parë në rrjetet sociale, njerëzit po thonë se jam hero. Nuk mendoj kështu. Unë mendoj se çdokush është i detyruar të ndihmojë njerëzit në nevojë, unë thjesht bëra atë që duhej bërë”