Një rast i rrallë në gjinekologjinë shqiptare, lind një foshnje me peshë afro 6.5 kilogramë

 Një rast i rrallë në gjinekologjinë shqiptare, lind një foshnje me peshë afro 6.5 kilogramë

Në klinikën Gjinekologjike të spitalit të Prishtinës (QKUK) ka lindur një foshnje me një peshë të pazakontë, afro 6.5 kilogramë.

Lajmin e ka përcjellë vetë QKUK përmes një postimi në rrjetet sociale, teksa shkruan se është një rast unik në historinë e klinikës gjinekologjike atje.

“Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës u lind një foshnjë me peshë rreth 6.5 kilogramë, që përbën një rast unik në historinë e Klinikës së Gjinekologjisë.

Mes vështirësive, të cilat i ka krijuar Pandemia COVID-19, sidomos ditëve të fundit, një ekip i përbërë nga gjinekologë, anesteziologë dhe mami, realizuan suksesshëm lindjen me operacion. Pacientja me inicialet I.P. nga Drenasi, e lindur në vitin 1991, që edhe dy lindjet e para i ka kryer me operacion, dhe foshnja janë në gjendje të mirë shëndetësor”-njofton QKUK.

Vetë nëna e foshnjes tregoi se bebi peshon 6 kg e 390 gramë, e pyetur nga media në Kosovë. Ajo shtoi se është fëmija i saj i tretë dhe se lindjen e ka kryer përmes operimit.

“Kjo është hera tretë që bëhem nënë dhe po ndihem mirë. Dy fëmijët e tjerë kanë pas peshë më të vogël, njëri 3 kilogram e gjysmë dhe tjetri 4 kilogramë e 300 gramë, ndërsa sot kam lindur fëmijën me peshë 6 kilogram dhe 390 gram”, tha nëna e foshnjës së porsalindur.