Përpara se të ikë nga kjo botë, ish- mësuesja 96

Më 9 dhjetor ajo u ‘zhduk’ për disa kohë nga lagja ku jetonte në Xhenova të Italisë. Në fund të vitit të shkuar, ndërroi dhe jetë. Siç u mësua më vonë, pas daljes së testamentit ditët e fundit të këtij shkurti, kjo 96 vjeçare kishte përgatitur gjithçka, përpara se të largohej nga kjo botë. Madje […]lexo më shumë...

“Qoshet shikoni, atje rrinë ata” Një fenomen që po shqetëson

Fenomeni i konsumit të lëndëve narkotike ka prekur dhe moshat fare të reja në Shqipëri. Fatkeqësisht, gjen të mitur që kanë përdorur ose janë kthyer në përdorues të lëndëve si hashashi apo marijuana. Perceptimi i qytetarëve por edhe shifrat zyrtare flasin për një rritje të fëmijëve që përdorin këto lëndë narkotike, një plagë që ka […]lexo më shumë...

Të martuar prej 64 vitesh, historia emocionale e të moshuarve

Prej 64 vitesh ndajnë jetën së bashku, në të mirë dhe në të keq. Lea dhe Anxhelo u shtruan në spital më 19 shkurt në Padova të Italisë fqinje. Të dy të prekur nga koronavirusi, të dy bashkëmoshatarë, plot 86 vjeç. Fillimisht burrë e grua qëndruan në banesën e tyre, por gjendja shëndetësore e të […]lexo më shumë...

Gjithë jetën në spital, historia e 7 vjeçares që frymëzoi

Shumicën e jetës e ka shtyrë në dhomat e spitalit. E sëmurë që në lindje me mungesa të rënda në sistemin imunitar (hirchsprung) dhe e prekur me një formë xhuxhizmi. Sërish, kjo 7 vjeçare po frymëzon njerëzit me shpirtin e saj. 7 vitet e jetës së saj tregojnë sesa e shenjtë është vetë jeta. Isabella […]lexo më shumë...

Mjeshtri iku nga kjo botë…

Një prej kompozitorëve më të mirë shqiptarë mbylli sytë dhe u nda nga bota e vdekatarëve. Mjeshtri Agim Krajka ndërroi jetë në moshën 83 vjeçare, duke lënë pas një botë të tërë me muzikë. Lajmin e trishtë e bëri publik i biri i tij Ulisi mbrëmjen e djeshme, i cili hodhi në rrjetin social një […]lexo më shumë...

21 të vdekur në protesta, murgesha e moshuar u lutet

I gjithë shteti i Mianmarit është në kaos total pas një grushti shteti të organizuar nga ushtria. Që nga 1 shkurti vendi është në shtetrrethim e gjendje emergjence, ndërsa protestat kanë vërshuar në rrugë. Të paktën 21 të rinj kanë vdekur deri më tani, ndërsa ky është momenti kur një murgeshë katolike, e thyer në […]lexo më shumë...

Shqiptari mban traktorin e të atit në dhomë: Na rriti

Jeton mes vendlindjes së tij në fshatin Dobërçan e në Zvicër, por zemrën e ka sigurisht në tokën ku lindi dhe u rrit me familjen. Ky është Haki Abdyli dhe respekti ndaj të atit të ndjerë, është një gjë e vyer për këtë burrë. Aq i vyer është kujtimi për babain, saqë Hakiu ka vendosur […]lexo më shumë...

Si janë sot tre jetimët që u shpëtuan nga shqiptarët,

“Kur erdhëm këtu ishte shtëpia plot me njerëz, të gjithë ishin me të zeza dhe po qanin. Aty e kuptova se babai…” Këto fjalë tha për emisionin ‘Shqiptarët për Shqiptarët’ një 10 vjeçare nga Ballshi, e cila e humbi të atin në ditën e ditëlindjes së saj. Jetonte në skamje, në një magazinë të rrënuar […]lexo më shumë...

Shërbeu si mësues për 3 dekada, derisa Covid i merr

Ishte mësues i një shkolle 9 vjeçare në fshatin Karkanjoz në Berat dhe ia kushtoi 30 vite të jetës mësimit të fëmijëve atje. Sot në mëngjes, Covid i mori frymën e fundit në spitalin e Sanatoriumit. Mësuesi Gëzim Shkoza ishte 58 vjeçar dhe pas la tre fëmijë. Prej disa ditësh ai qëndronte në intubim në […]lexo më shumë...