Tags : #personazh

“Unë kështu e mbaj mend jetën time… duke vuajtur”

11 vite më parë Arzie Abdurrahmani, një shqiptare e Shkupit, solli në jetë dy vajza binjake, por fati e deshi që njëra prej tyre të përballej me një sprovë që sot e kësaj dite e torturon. Tortura e Adisës i qëndron në trup e teksa vitet kalojnë, jeta bëhet edhe më e rëndë. Frymëmarrja vështirësohet […]lexo më shumë...

I vdiq foshnja dhe i shoqi, historia e gruas që

Jeton e vetme me djalin në një zonë të thellë në Vaun e Dejës. Të gjithë e kanë braktisur Shaqe Markun. Ajo jeton mes vështirësive të jashtëzakonshme në një banesë të shkretuar nga varfëria Në moshën 29 vjeçare Shaqja martohet në Podgoricë. Mbeti shtatzënë dhe iu lumturua jeta. Por gëzimi nuk zgjati shumë. Shaqja e […]lexo më shumë...

Historia e Izetit: Këmbët e dija që i humba, por

Kjo është historia e një mësuesi muzike. Izet Onuzi quhet dhe me origjinë është nga Kukësi. Veçse, historia e Izetit nuk përshkruhet nga muzika. Izeti: Profesioni im ka qenë mësues muzike. Kam punuar 5 vite mësues në Kukës dhe në Tiranë erdha që të punoja si mësues muzike, të isha me atë jetën e artit… […]lexo më shumë...

Ëndrra e asaj që prej 14 vitesh merr frymë përmes

Në fshatin Zharnec të Lushnjës, 14-vjeçarja Xhesilaida ulët shpesh tek ky cep i shtëpisë. Shkruan në ditar mendimet, dëshirat, ëndrrat e saj. Sot ka dashur të përshkruajë një ditë shumë të bukur. U zgjua e gëzuar në mëngjes, për t’u nisur drejt një udhëtimi magjik. Nxori kokën në dritaren e makinës, për të shijuar natyrën […]lexo më shumë...

“Babi vdiq në duart e mia! Kam frikë se Covid

Në një cep të kësaj shtëpie thuajse 200 vjeçare, gjen një 14 vjeçare që ka provuar një fatkeqësi të rëndë. Enxhi, ka përshkruar një rrugë të errët dhe memorja e atyre momenteve është ende e gjallë. Babai i 14 vjeçares vdiq në duart e saj, një vulë që e mitura e mban në gjoks prej […]lexo më shumë...

Ëndrra e prindërve në Dibër: Duam që Flavia të na

Personazhi i emisionit “Shqiptarët për shqiptarët” në News24 quhet Flavia. Vogëlushja është katër vjeç e gjysmë dhe jeton më prindërit e saj në Dibër. Flavia kurrë nuk e ka dëgjuar zërin e nënës por as këshillat e babait. Prindërit janë tejet të trishtuar ndërsa ëndrra e nënës së Flavias është që një ditë të dëgjojë […]lexo më shumë...

“Përpara se ta çanin me bisturi, më tha t’mos kem

“Të lutem mos qaj se bëhem keq dhe unë” Këto ishin fjalët e një 17 vjeçari shqiptar i cili para se të hynte në sallën e operimit për të shtatën herë, iu drejtua të vëllait, personit që la gjithçka për t’ju bërë krah atij dhe familjes së varfër. Kjo është një copëz e historisë dramatike […]lexo më shumë...