Tags : ketiana Bardho

Ketiana hyn në operim… Prindërit në lot kur doktori i

“Nuk e prisja këtë ditë që solla vajzën këtu. Dita ime është shumë e madhe, pres të dalë goca sa më mirë dhe të shkojë në shtëpi e gëzuar. (qan) Nuk e prisja, më duket si një dynja tjetër… të bëhet dhe vajza si shoqet e tjera.” Kjo nënë derdh lot. Prej vitesh ka duruar […]lexo më shumë...

“Më ke dhënë forcë” Para operimit, Ketiana takon 11 vjeçaren

Dy javë më parë, emisioni “Shqiptarët për Shqiptarët” solli historinë e Ketianës, një 20 vjeçareje që prej vitesh përpëlitej nga një sëmundje që i kishte rrëmbyer të gjithë fëmijërinë. Prindërit e Ketianës ishin munduar të bënin gjithçka… aqsa babai i vajzës, Shpëtimi, kishte menduar të shiste organet e trupit që ta çonte vajzën në operim […]lexo më shumë...

“Nuk e imagjinoja që jeta të më ikte kështu, më

Kur i rikthehesh memorjes për kohën e fëmijërisë, mund të shfaqen momentet kur luaje, lodrat e tua të preferuara, koha në shkollë apo aktivitetet që preferoje. Gjithkush mund të risjellë në mendje imazhe të bukura të fëmijërisë, por kjo vajzë zor se kujton ndonjë ditë të bukur. Sot është 20 vjeçe dhe qëkur ishte 7-8 […]lexo më shumë...

“Ajo nuk e do më jetën” Rrëfimi i një nëne,

Kjo nënë e gdhin dhe e ngrys ditën duke u lutur. Sikur të vijë sot a nesër dita, që vajza t’i shërohet. Sikur të ndodhë një mrekulli dhe e bija të mos vuajë ashtu siç ka ndodhur prej mëse 10 vitesh. Kushedi sesa herë mund ta ketë ëndërruar të bijën duke buzëqeshur, duke jetuar pa […]lexo më shumë...

Rrëfimi i një babai: Kërkova të shes tokën e veshkën…

E çon ditën duke menduar për një formë sesi ta shpëtojë të bijën. Jeta e saj ka qenë mjerim dhe çdo ditë për këtë baba, është një thikë në shpirt. Sheh vajzën të shtrirë. Skolioza i ka prekur rëndë trupin. Dhimbjet janë të panumërta dhe sa e vështirë është për këtë burrë t’i mbajë në […]lexo më shumë...

“Dhimbja e asaj vajze është e madhe” Letra e një

Një mësuese, por para së gjithash, një nënë. Flutura Haka quhet dhe drejton shkollën e mesme në fshatin Stravaj në Përrenjas. Mësim i ka dhënë një vajze që për vite me radhë ka mbajtur në trup një sëmundje, që sot po i rrezikon jetën. Ketiana Bardho quhet vajza kurse sëmundja është skolioza. Mësuese Haka i […]lexo më shumë...